Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y149610K0000B9R
Y149610K0000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y149610K0000B9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 1206
Datasheet Download
Y149610K0000B9R.pdf
Availability of Y149610K0000B9R
QUANTITY
Y149610K0000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y149610K0000B9R
Internal Part NumberEIS-Y149610K0000B9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y149610K0000B9R
Y149610K0000B9R Details Description
Related parts for Y149610K0000B9R
TERM BLOCK HDR 44POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 70A 600V datasheet.pdf
RES 55.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS CABLE PIN RA datasheet.pdf