Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1496226R000Q0W
Y1496226R000Q0W picture photo
Mfg. Part Number
Y1496226R000Q0W
Brief Description
RES SMD 226 OHM 0.02% 0.15W 1206
Datasheet Download
Y1496226R000Q0W.pdf
Availability of Y1496226R000Q0W
QUANTITY
Y1496226R000Q0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1496226R000Q0W
Internal Part NumberEIS-Y1496226R000Q0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)226
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.15W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1496226R000Q0W
Y1496226R000Q0W Details Description
Related parts for Y1496226R000Q0W
IC SERIAL A/D 12-BIT LP 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 20QFN datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP D-350-56 SPM datasheet.pdf
RES 2.84K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf