Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y149659R0000A0W
Y149659R0000A0W picture photo
Mfg. Part Number
Y149659R0000A0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 59 OHM 0.05% 0.15W 1206
Datasheet Download
Y149659R0000A0W.pdf
Availability of Y149659R0000A0W
QUANTITY
Y149659R0000A0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y149659R0000A0W
Internal Part NumberEIS-Y149659R0000A0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)59
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.15W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y149659R0000A0W
Y149659R0000A0W Details Description
Related parts for Y149659R0000A0W
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
BERGSTRIP .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN SKT BRD TO BRD .5MM 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
SHEET COPPER FL 19.1MM SQ 250/PK datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 400MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CONN HDR 19POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf