Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y149659R0000A0W
Y149659R0000A0W picture photo
Mfg. Part Number
Y149659R0000A0W
Brief Description
RES SMD 59 OHM 0.05% 0.15W 1206
Datasheet Download
Y149659R0000A0W.pdf
Availability of Y149659R0000A0W
QUANTITY
Y149659R0000A0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y149659R0000A0W
Internal Part NumberEIS-Y149659R0000A0W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)59
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.15W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y149659R0000A0W
Y149659R0000A0W Details Description
Related parts for Y149659R0000A0W
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.25V SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 603VC DO204AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 900MA 430 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A TO220 datasheet.pdf