Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16070R39000F9R
Y16070R39000F9R picture photo
Mfg. Part Number
Y16070R39000F9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.39 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y16070R39000F9R.pdf
Availability of Y16070R39000F9R
QUANTITY
Y16070R39000F9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16070R39000F9R
Internal Part NumberEIS-Y16070R39000F9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Product Training ModulesBulk Metal® Foil Resistor Advantages & Accelerated Life Test Video
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVCS1625Z
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16070R39000F9R
Y16070R39000F9R Details Description
Related parts for Y16070R39000F9R
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.6A 123 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM MODULE datasheet.pdf
60759A114 BRAKE ANGLE datasheet.pdf
INDICATOR PANEL 8 CHANNELS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO35 datasheet.pdf