Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16080R25000A0L
Y16080R25000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y16080R25000A0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.25 OHM 2W .05% RADIAL
Datasheet Download
Y16080R25000A0L.pdf
Availability of Y16080R25000A0L
QUANTITY
Y16080R25000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16080R25000A0L
Internal Part NumberEIS-Y16080R25000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS232Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.25
Tolerance±0.05%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm)
Height0.512" (13.00mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16080R25000A0L
Y16080R25000A0L Details Description
Related parts for Y16080R25000A0L
RES 2.2 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HDR 94POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
RES 134.71 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM 1610 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.8A 22 MOHM TH datasheet.pdf
CONN JACK 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
SR BTS FT 5 ASY R datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf