Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1608122R0904Q9L
Y1608122R0904Q9L picture photo
Mfg. Part Number
Y1608122R0904Q9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 122.0904 OHM 2W .02% RADIAL
Datasheet Download
Y1608122R0904Q9L.pdf
Availability of Y1608122R0904Q9L
QUANTITY
Y1608122R0904Q9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1608122R0904Q9L
Internal Part NumberEIS-Y1608122R0904Q9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS232Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)122.0904
Tolerance±0.02%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm)
Height0.512" (13.00mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1608122R0904Q9L
Y1608122R0904Q9L Details Description
Related parts for Y1608122R0904Q9L
FIXED IND 1.8UH 4A 30 MOHM TH datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SERIAL MULTI 16SOIC datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM PNL MNT datasheet.pdf
IC ADC SERIAL 10BIT 4CH 12WLP datasheet.pdf
CAP CER 0.05UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 630VDC datasheet.pdf