Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1608122R0904Q9L
Y1608122R0904Q9L picture photo
Mfg. Part Number
Y1608122R0904Q9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 122.0904 OHM 2W .02% RADIAL
Datasheet Download
Y1608122R0904Q9L.pdf
Availability of Y1608122R0904Q9L
QUANTITY
Y1608122R0904Q9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1608122R0904Q9L
Internal Part NumberEIS-Y1608122R0904Q9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS232Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)122.0904
Tolerance±0.02%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm)
Height0.512" (13.00mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1608122R0904Q9L
Y1608122R0904Q9L Details Description
Related parts for Y1608122R0904Q9L
Connector Header 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
GDT 400V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 12A TO220SIS datasheet.pdf
CONN CLUSTER HSG 3POS NATURAL datasheet.pdf
IGBT 600V 12A 88W TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16"-6" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RIBBON CABLE CLAMP 1.2'' datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 400V 1.5A DF-S datasheet.pdf