Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1608132R400F0L
Y1608132R400F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1608132R400F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 132.4 OHM 2W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y1608132R400F0L.pdf
Availability of Y1608132R400F0L
QUANTITY
Y1608132R400F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1608132R400F0L
Internal Part NumberEIS-Y1608132R400F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS232Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)132.4
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm)
Height0.512" (13.00mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1608132R400F0L
Y1608132R400F0L Details Description
Related parts for Y1608132R400F0L
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY NO GUIDES datasheet.pdf
RES CHAS MNT 52.3 OHM 1% 5W datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf