Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16087R00000F9L
Y16087R00000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y16087R00000F9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7 OHM 2W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y16087R00000F9L.pdf
Availability of Y16087R00000F9L
QUANTITY
Y16087R00000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16087R00000F9L
Internal Part NumberEIS-Y16087R00000F9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS232Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm)
Height0.512" (13.00mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16087R00000F9L
Y16087R00000F9L Details Description
Related parts for Y16087R00000F9L
IC MPU Z80 20MHZ 44PLCC datasheet.pdf
RES 500 OHM 7W 5% WW RAD datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.55V PP SOT-23 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1900MHZ 0603 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 600V 15A BU-5S datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf