Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16087R00000F9L
Y16087R00000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y16087R00000F9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7 OHM 2W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y16087R00000F9L.pdf
Availability of Y16087R00000F9L
QUANTITY
Y16087R00000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16087R00000F9L
Internal Part NumberEIS-Y16087R00000F9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS232Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm)
Height0.512" (13.00mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16087R00000F9L
Y16087R00000F9L Details Description
Related parts for Y16087R00000F9L
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.156DIA SILVER datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE PIN datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 5E .6KV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
BAG 11X15" ZIP STATIC SHIELD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf
IND 4.7 UH 2.9 A 76.0 MOHM 4020 datasheet.pdf