Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16111K62000B0R
Y16111K62000B0R picture photo
Mfg. Part Number
Y16111K62000B0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 0.3W 2010
Datasheet Download
Y16111K62000B0R.pdf
Availability of Y16111K62000B0R
QUANTITY
Y16111K62000B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16111K62000B0R
Internal Part NumberEIS-Y16111K62000B0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16111K62000B0R
Y16111K62000B0R Details Description
Related parts for Y16111K62000B0R
CONN RECEPT CPC 4POS REV SER 1 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 6.3"LX3.07"W datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 7POS .100 30AU datasheet.pdf
COVER TERM PLAS FN3359 800/1000A datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf