Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16111K62000B0R
Y16111K62000B0R picture photo
Mfg. Part Number
Y16111K62000B0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 0.3W 2010
Datasheet Download
Y16111K62000B0R.pdf
Availability of Y16111K62000B0R
QUANTITY
Y16111K62000B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16111K62000B0R
Internal Part NumberEIS-Y16111K62000B0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16111K62000B0R
Y16111K62000B0R Details Description
Related parts for Y16111K62000B0R
BATT BACKUP 500VA 6OUTLET/RJ11 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 25.2K OHM .1% 5 PPM 1/8W datasheet.pdf
RES 1.07M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 694K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
SIGN 20"X14" WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf