Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16111K67000T9W
Y16111K67000T9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16111K67000T9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.67KOHM 0.01% 0.3W 2010
Datasheet Download
Y16111K67000T9W.pdf
Availability of Y16111K67000T9W
QUANTITY
Y16111K67000T9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16111K67000T9W
Internal Part NumberEIS-Y16111K67000T9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1.67k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16111K67000T9W
Y16111K67000T9W Details Description
Related parts for Y16111K67000T9W
RES ARRAY 3 RES 3.9K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT BLU datasheet.pdf
CONN SOCKET 22AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 1.2V 60A 72W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 12.5A 16.96 MOHM datasheet.pdf