Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1622200R000B0L
Y1622200R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1622200R000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 8W 0.1% TO220
Datasheet Download
Y1622200R000B0L.pdf
Availability of Y1622200R000B0L
QUANTITY
Y1622200R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1622200R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y1622200R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVPR220Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1622200R000B0L
Y1622200R000B0L Details Description
Related parts for Y1622200R000B0L
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST 13-19AT JST XHP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SNSW 4.1A NO 3/16"QC 70507526 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 66.5KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
RES SMD 38KOHM 0.02% 0.4W J LEAD datasheet.pdf