Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1622400R000F9L
Y1622400R000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y1622400R000F9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 400 OHM 8W 1% TO220
Datasheet Download
Y1622400R000F9L.pdf
Availability of Y1622400R000F9L
QUANTITY
Y1622400R000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1622400R000F9L
Internal Part NumberEIS-Y1622400R000F9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVPR220Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)400
Tolerance±1%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1622400R000F9L
Y1622400R000F9L Details Description
Related parts for Y1622400R000F9L
IC D-TYPE LATCH TRI-ST 20-SOIC datasheet.pdf
LED BAYONET BASED T3-1/4 24V BLU datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 4K OTP 28SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MPU 68000 25MHZ 196CQFP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CABLE 4COND BLACK 328.1' datasheet.pdf
STRAP BRAIDED BONDING 1HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.01UF RADIAL datasheet.pdf