Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16226R00000F0L
Y16226R00000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y16226R00000F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6 OHM 8W 1% TO220
Datasheet Download
Y16226R00000F0L.pdf
Availability of Y16226R00000F0L
QUANTITY
Y16226R00000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16226R00000F0L
Internal Part NumberEIS-Y16226R00000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVPR220Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6
Tolerance±1%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16226R00000F0L
Y16226R00000F0L Details Description
Related parts for Y16226R00000F0L
TERMINAL BLOCK 12POS 5MM GRN datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A PNL MNT datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
WBP-M63 STOPPING PLUG datasheet.pdf
SR BTS PC FT 9 ASY C datasheet.pdf
MICRO 37 F 20" YEL P datasheet.pdf