Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16226R00000F0L
Y16226R00000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y16226R00000F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6 OHM 8W 1% TO220
Datasheet Download
Y16226R00000F0L.pdf
Availability of Y16226R00000F0L
QUANTITY
Y16226R00000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16226R00000F0L
Internal Part NumberEIS-Y16226R00000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVPR220Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6
Tolerance±1%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16226R00000F0L
Y16226R00000F0L Details Description
Related parts for Y16226R00000F0L
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC POT DGTL 10BIT NV 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 620V 6A TO-251 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 1000VDC RADIAL datasheet.pdf