Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1623220R000T0R
Y1623220R000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y1623220R000T0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 220 OHM 0.01% 8W TO220-2
Datasheet Download
Y1623220R000T0R.pdf
Availability of Y1623220R000T0R
QUANTITY
Y1623220R000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1623220R000T0R
Internal Part NumberEIS-Y1623220R000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVPR220SZ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±0.01%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2, SMD
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.615" L x 0.400" W (15.62mm x 10.16mm)
Height0.158" (4.01mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1623220R000T0R
Y1623220R000T0R Details Description
Related parts for Y1623220R000T0R
RES SMD 2.61M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
MOUNT SQUARE TO5 0.090" datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf