Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1624169R000Q9R
Y1624169R000Q9R picture photo
Mfg. Part Number
Y1624169R000Q9R
Brief Description
RES SMD 169 OHM 0.02% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y1624169R000Q9R.pdf
Availability of Y1624169R000Q9R
QUANTITY
Y1624169R000Q9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1624169R000Q9R
Internal Part NumberEIS-Y1624169R000Q9R
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1624169R000Q9R
Y1624169R000Q9R Details Description
Related parts for Y1624169R000Q9R
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 100PPM datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 4POS MALE datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 9COND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS 7.92MM datasheet.pdf
DIN SIGNAL TYC/R W/SHROUD PRESS- datasheet.pdf
MOTOR CAP REPL FOR WFE2P datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf