Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16241K05300T0R
Y16241K05300T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y16241K05300T0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.053K OHM 1/5W 0805
Datasheet Download
Y16241K05300T0R.pdf
Availability of Y16241K05300T0R
QUANTITY
Y16241K05300T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16241K05300T0R
Internal Part NumberEIS-Y16241K05300T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.053k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16241K05300T0R
Y16241K05300T0R Details Description
Related parts for Y16241K05300T0R
CONN PIN 10AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 15W 1% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 64FBGA datasheet.pdf
M83513/22-B01NN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 40QFN datasheet.pdf
LIMITRON FAST ACTING FUSE CLASS datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS datasheet.pdf