Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16241K62700T0W
Y16241K62700T0W picture photo
Mfg. Part Number
Y16241K62700T0W
Brief Description
RES SMD 1.627K OHM 1/5W 0805
Datasheet Download
Y16241K62700T0W.pdf
Availability of Y16241K62700T0W
QUANTITY
Y16241K62700T0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16241K62700T0W
Internal Part NumberEIS-Y16241K62700T0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1.627k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16241K62700T0W
Y16241K62700T0W Details Description
Related parts for Y16241K62700T0W
IC OSCILLATOR 24STAGE 16DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 225MA SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 100V 25A GBPC-T/W datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 5W T18 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AA datasheet.pdf
LED RGB 6SMD datasheet.pdf
CAP 820 UF 20% 50 V datasheet.pdf