Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16243K40000B9W
Y16243K40000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16243K40000B9W
Brief Description
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y16243K40000B9W.pdf
Availability of Y16243K40000B9W
QUANTITY
Y16243K40000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16243K40000B9W
Internal Part NumberEIS-Y16243K40000B9W
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16243K40000B9W
Y16243K40000B9W Details Description
Related parts for Y16243K40000B9W
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 25POS 5MM datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 4V X5R 01005 datasheet.pdf
15 PO F H.D PC FILTER 830PF datasheet.pdf