Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16244K01790T0W
Y16244K01790T0W picture photo
Mfg. Part Number
Y16244K01790T0W
Brief Description
RES SMD 4.0179K OHM 1/5W 0805
Datasheet Download
Y16244K01790T0W.pdf
Availability of Y16244K01790T0W
QUANTITY
Y16244K01790T0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16244K01790T0W
Internal Part NumberEIS-Y16244K01790T0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)4.0179k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16244K01790T0W
Y16244K01790T0W Details Description
Related parts for Y16244K01790T0W
BIT SET ASSORTED datasheet.pdf
MODULE ISDN-S 1CT:2.5CT 30MH SMD datasheet.pdf
BOX PLASTIC BLK 7.62"L X 4.47"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.283" NYLON WHITE datasheet.pdf
25+25 WAY HORIZ PIN HEADER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf