Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16244K20000F9W
Y16244K20000F9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16244K20000F9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.2K OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y16244K20000F9W.pdf
Availability of Y16244K20000F9W
QUANTITY
Y16244K20000F9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16244K20000F9W
Internal Part NumberEIS-Y16244K20000F9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)4.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16244K20000F9W
Y16244K20000F9W Details Description
Related parts for Y16244K20000F9W
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC FPGA 189 I/O 240RQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/08/270GL 3.2 BK datasheet.pdf
CLAMP BEAM 1/8"-1/4" FLANGE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 25MA 8MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 18 NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf