Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16244K22000B9W
Y16244K22000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16244K22000B9W
Brief Description
RES SMD 4.22K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y16244K22000B9W.pdf
Availability of Y16244K22000B9W
QUANTITY
Y16244K22000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16244K22000B9W
Internal Part NumberEIS-Y16244K22000B9W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)4.22k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16244K22000B9W
Y16244K22000B9W Details Description
Related parts for Y16244K22000B9W
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 86A DIRECTFET datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 850 I/O 1761FCBGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
120MHZ HV DIFF PROBE datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 4 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf