Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162450R0000A9W
Y162450R0000A9W picture photo
Mfg. Part Number
Y162450R0000A9W
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.05% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y162450R0000A9W.pdf
Availability of Y162450R0000A9W
QUANTITY
Y162450R0000A9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162450R0000A9W
Internal Part NumberEIS-Y162450R0000A9W
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162450R0000A9W
Y162450R0000A9W Details Description
Related parts for Y162450R0000A9W
DIODE GEN PURP 150V 4A DO201AD datasheet.pdf
IC V-F/F-V CONV 1MHZ 14-CDIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E GRAY 3' datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf