Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162450R0000D9W
Y162450R0000D9W picture photo
Mfg. Part Number
Y162450R0000D9W
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.5% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y162450R0000D9W.pdf
Availability of Y162450R0000D9W
QUANTITY
Y162450R0000D9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162450R0000D9W
Internal Part NumberEIS-Y162450R0000D9W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162450R0000D9W
Y162450R0000D9W Details Description
Related parts for Y162450R0000D9W
IC FLASH 1MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC PLL WAN T1/E1/OC3 DUAL 56SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 14PS GOLD SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM RED datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf