Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162510K0000A0R
Y162510K0000A0R picture photo
Mfg. Part Number
Y162510K0000A0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.05% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y162510K0000A0R.pdf
Availability of Y162510K0000A0R
QUANTITY
Y162510K0000A0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162510K0000A0R
Internal Part NumberEIS-Y162510K0000A0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162510K0000A0R
Y162510K0000A0R Details Description
Related parts for Y162510K0000A0R
IC OPAMP GP 600KHZ 8DIP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 14W datasheet.pdf
VARISTOR 643V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
ESD HANDLER 12-5/8X7-1/8X1 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES 10K OHM .3W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf