Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162512K0000B0R
Y162512K0000B0R picture photo
Mfg. Part Number
Y162512K0000B0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12K OHM 0.1% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y162512K0000B0R.pdf
Availability of Y162512K0000B0R
QUANTITY
Y162512K0000B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162512K0000B0R
Internal Part NumberEIS-Y162512K0000B0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162512K0000B0R
Y162512K0000B0R Details Description
Related parts for Y162512K0000B0R
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMA datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASS D 16DSBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7.3A TO252 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 465MA 400 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
MODEL 111 TAP SWITCH 15A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf