Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162513K0000B9W
Y162513K0000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y162513K0000B9W
Brief Description
RES SMD 13K OHM 0.1% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y162513K0000B9W.pdf
Availability of Y162513K0000B9W
QUANTITY
Y162513K0000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162513K0000B9W
Internal Part NumberEIS-Y162513K0000B9W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162513K0000B9W
Y162513K0000B9W Details Description
Related parts for Y162513K0000B9W
RES 560K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI 250KSPS 16DFN datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 40W datasheet.pdf