Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1625180R000F0W
Y1625180R000F0W picture photo
Mfg. Part Number
Y1625180R000F0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 180 OHM 1% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y1625180R000F0W.pdf
Availability of Y1625180R000F0W
QUANTITY
Y1625180R000F0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1625180R000F0W
Internal Part NumberEIS-Y1625180R000F0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1625180R000F0W
Y1625180R000F0W Details Description
Related parts for Y1625180R000F0W
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PST 25A 125V datasheet.pdf
IC GATE XNOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 4SLOT 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 96VWM 162.75VC P600 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
M5 1.2MM ROBTC PNP NO datasheet.pdf
CAP FILM UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf