Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162520K0000A9W
Y162520K0000A9W picture photo
Mfg. Part Number
Y162520K0000A9W
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.05% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y162520K0000A9W.pdf
Availability of Y162520K0000A9W
QUANTITY
Y162520K0000A9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162520K0000A9W
Internal Part NumberEIS-Y162520K0000A9W
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162520K0000A9W
Y162520K0000A9W Details Description
Related parts for Y162520K0000A9W
CAP CER 10UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
RES 3.6M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX SOFTWARE SELECTBL 36SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf