Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162524K0000T0W
Y162524K0000T0W picture photo
Mfg. Part Number
Y162524K0000T0W
Brief Description
RES SMD 24K OHM 0.01% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y162524K0000T0W.pdf
Availability of Y162524K0000T0W
QUANTITY
Y162524K0000T0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162524K0000T0W
Internal Part NumberEIS-Y162524K0000T0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162524K0000T0W
Y162524K0000T0W Details Description
Related parts for Y162524K0000T0W
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 40A SIZE1 datasheet.pdf
SENSOR UNIPOL HALL-EFFECT DGTL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 30 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf