Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16253K60000A0W
Y16253K60000A0W picture photo
Mfg. Part Number
Y16253K60000A0W
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 0.05% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y16253K60000A0W.pdf
Availability of Y16253K60000A0W
QUANTITY
Y16253K60000A0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16253K60000A0W
Internal Part NumberEIS-Y16253K60000A0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16253K60000A0W
Y16253K60000A0W Details Description
Related parts for Y16253K60000A0W
IC SRAM 4MBIT 20NS 36SOJ datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 5A 8MSOP datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 8BIT TTL 20QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf
FULL ROUTER CAPABILITY, SIXVIEW datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf