Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16255K76000B0W
Y16255K76000B0W picture photo
Mfg. Part Number
Y16255K76000B0W
Brief Description
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y16255K76000B0W.pdf
Availability of Y16255K76000B0W
QUANTITY
Y16255K76000B0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16255K76000B0W
Internal Part NumberEIS-Y16255K76000B0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16255K76000B0W
Y16255K76000B0W Details Description
Related parts for Y16255K76000B0W
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 32POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 22POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
MINI MAC DIE (MMC-AA-595-E2) datasheet.pdf
IPD M18 SHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
MICRO UNIVERSAL CONTACT Z 3.5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 2A 6UDFN datasheet.pdf