Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16256K04000Q0W
Y16256K04000Q0W picture photo
Mfg. Part Number
Y16256K04000Q0W
Brief Description
RES SMD 6.04KOHM 0.02% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y16256K04000Q0W.pdf
Availability of Y16256K04000Q0W
QUANTITY
Y16256K04000Q0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16256K04000Q0W
Internal Part NumberEIS-Y16256K04000Q0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16256K04000Q0W
Y16256K04000Q0W Details Description
Related parts for Y16256K04000Q0W
LED 2HI 5MM RT ANG YELLOW PC MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 300MA 1.27 OHM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V SOT883 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NPO 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 22 NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf