Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162715K0000B0R
Y162715K0000B0R picture photo
Mfg. Part Number
Y162715K0000B0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/2W 2010
Datasheet Download
Y162715K0000B0R.pdf
Availability of Y162715K0000B0R
QUANTITY
Y162715K0000B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162715K0000B0R
Internal Part NumberEIS-Y162715K0000B0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162715K0000B0R
Y162715K0000B0R Details Description
Related parts for Y162715K0000B0R
CONN TERM BLOCK DUAL DIN WM BG datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 5.5MMX7MM 4.80" datasheet.pdf
C/A 50/125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 0.3W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 25NH 160MA 950 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf