Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162718K2000Q0W
Y162718K2000Q0W picture photo
Mfg. Part Number
Y162718K2000Q0W
Brief Description
RES SMD 18.2KOHM 0.02% 1/2W 2010
Datasheet Download
Y162718K2000Q0W.pdf
Availability of Y162718K2000Q0W
QUANTITY
Y162718K2000Q0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162718K2000Q0W
Internal Part NumberEIS-Y162718K2000Q0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162718K2000Q0W
Y162718K2000Q0W Details Description
Related parts for Y162718K2000Q0W
RES SMD 44.2K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN +/-15V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 52MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
KEY OPERATED 2 POS KEY REMOVAL datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
2200UF 16V 12,5X20MM 105C 2500H datasheet.pdf