Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162733R0000F0R
Y162733R0000F0R picture photo
Mfg. Part Number
Y162733R0000F0R
Brief Description
RES SMD 33 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
Y162733R0000F0R.pdf
Availability of Y162733R0000F0R
QUANTITY
Y162733R0000F0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162733R0000F0R
Internal Part NumberEIS-Y162733R0000F0R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162733R0000F0R
Y162733R0000F0R Details Description
Related parts for Y162733R0000F0R
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.81MM datasheet.pdf
JFET P-CH 30V 0.35W TO92 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 20"L X 16"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf