Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16278K99500T0W
Y16278K99500T0W picture photo
Mfg. Part Number
Y16278K99500T0W
Brief Description
RES SMD 8.995K OHM 1/2W 2010
Datasheet Download
Y16278K99500T0W.pdf
Availability of Y16278K99500T0W
QUANTITY
Y16278K99500T0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16278K99500T0W
Internal Part NumberEIS-Y16278K99500T0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)8.995k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16278K99500T0W
Y16278K99500T0W Details Description
Related parts for Y16278K99500T0W
IC OPAMP CUR SENS 110KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 74POS CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 75W datasheet.pdf
STRIPPING TOOL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf