Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1628110K000T0W
Y1628110K000T0W picture photo
Mfg. Part Number
Y1628110K000T0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110K OHM 0.01% 3/4W 2512
Datasheet Download
Y1628110K000T0W.pdf
Availability of Y1628110K000T0W
QUANTITY
Y1628110K000T0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1628110K000T0W
Internal Part NumberEIS-Y1628110K000T0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1628110K000T0W
Y1628110K000T0W Details Description
Related parts for Y1628110K000T0W
THERMISTOR 33K OHM NTC 0603 SMD datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 15V TO220 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A 8WSON datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW ALF2 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 12A TO220 datasheet.pdf
KIT DEV CYCLONE3C120N C3H datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW SOD323 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf