Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162837K50000B9R
Y162837K50000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y162837K50000B9R
Brief Description
RES SMD 37.5K OHM 0.1% 3/4W 2512
Datasheet Download
Y162837K50000B9R.pdf
Availability of Y162837K50000B9R
QUANTITY
Y162837K50000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162837K50000B9R
Internal Part NumberEIS-Y162837K50000B9R
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162837K50000B9R
Y162837K50000B9R Details Description
Related parts for Y162837K50000B9R
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT666 datasheet.pdf
IC PWR MGMT TRIPLE-SUPPLY 20-QFN datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 470PF X5F RADIAL datasheet.pdf
SEALING PLUG 10X16 RED datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 15V 40W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf