Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162875K0000A9W
Y162875K0000A9W picture photo
Mfg. Part Number
Y162875K0000A9W
Brief Description
RES SMD 75K OHM 0.05% 3/4W 2512
Datasheet Download
Y162875K0000A9W.pdf
Availability of Y162875K0000A9W
QUANTITY
Y162875K0000A9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162875K0000A9W
Internal Part NumberEIS-Y162875K0000A9W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162875K0000A9W
Y162875K0000A9W Details Description
Related parts for Y162875K0000A9W
DIODE GEN PURP 1KV 8A ITO220AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf