Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162910K0000F9R
Y162910K0000F9R picture photo
Mfg. Part Number
Y162910K0000F9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0805
Datasheet Download
Y162910K0000F9R.pdf
Availability of Y162910K0000F9R
QUANTITY
Y162910K0000F9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162910K0000F9R
Internal Part NumberEIS-Y162910K0000F9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVFCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162910K0000F9R
Y162910K0000F9R Details Description
Related parts for Y162910K0000F9R
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC ADC DIFFER 24-BIT HS 16-SSOP datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.3A SYNC SC70-6 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.9A 49 MOHM TH datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 13MM datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK SERV CK410B 56TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2A 56V DO35 datasheet.pdf
CAP TRIM 2.5-18PF 300V THRU HOLE datasheet.pdf