Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16291K50000F9W
Y16291K50000F9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16291K50000F9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0805
Datasheet Download
Y16291K50000F9W.pdf
Availability of Y16291K50000F9W
QUANTITY
Y16291K50000F9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16291K50000F9W
Internal Part NumberEIS-Y16291K50000F9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVFCP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16291K50000F9W
Y16291K50000F9W Details Description
Related parts for Y16291K50000F9W
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92L datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3A PG11 datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MF BMI VERT MAKE 1ST/BREAK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf