Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16297K68000T0W
Y16297K68000T0W picture photo
Mfg. Part Number
Y16297K68000T0W
Brief Description
RES SMD 7.68K OHM 1/10W 0805
Datasheet Download
Y16297K68000T0W.pdf
Availability of Y16297K68000T0W
QUANTITY
Y16297K68000T0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16297K68000T0W
Internal Part NumberEIS-Y16297K68000T0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
SeriesVFCP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16297K68000T0W
Y16297K68000T0W Details Description
Related parts for Y16297K68000T0W
JUMPER-H1502TR/A2015G/X 3" datasheet.pdf
SCR DBL LOSCR 600V 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 55A 240VAC datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG RED 1000' datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 4.7K OHM 10SIP datasheet.pdf