Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y163010R0000C0W
Y163010R0000C0W picture photo
Mfg. Part Number
Y163010R0000C0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
Y163010R0000C0W.pdf
Availability of Y163010R0000C0W
QUANTITY
Y163010R0000C0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y163010R0000C0W
Internal Part NumberEIS-Y163010R0000C0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVFCP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y163010R0000C0W
Y163010R0000C0W Details Description
Related parts for Y163010R0000C0W
CONN HEADER VERT 40POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 66POS GOLD datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 60A 170VDC datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
D-121-X FABCO CYLINDER datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
LED MOD 1250LM WHITE 3500K DOME datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1A 195 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2.5MM TH datasheet.pdf
ATTENUATOR 30 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf