Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16301K21000F9W
Y16301K21000F9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16301K21000F9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
Y16301K21000F9W.pdf
Availability of Y16301K21000F9W
QUANTITY
Y16301K21000F9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16301K21000F9W
Internal Part NumberEIS-Y16301K21000F9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVFCP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16301K21000F9W
Y16301K21000F9W Details Description
Related parts for Y16301K21000F9W
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 8POS W/GUIDES datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW/YLW/YLW 5V datasheet.pdf
IND 10MM FLAT GRN DIFF TAB TERM datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
LIMIT SW LEVER NYLON ROLLER datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES SMD 657 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 7.2A 8SOP datasheet.pdf