Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16302K50000T0W
Y16302K50000T0W picture photo
Mfg. Part Number
Y16302K50000T0W
Brief Description
RES SMD 2.5K OHM 0.01% 1/4W 1206
Datasheet Download
Y16302K50000T0W.pdf
Availability of Y16302K50000T0W
QUANTITY
Y16302K50000T0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16302K50000T0W
Internal Part NumberEIS-Y16302K50000T0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVFCP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16302K50000T0W
Y16302K50000T0W Details Description
Related parts for Y16302K50000T0W
D-SUB CABLE MMU50K/MC50G/MMU50K datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN SPRING 33POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSBLE LATCH 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LAMP NEON PNL MNT 125V RED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf